Wyliczanka w 6 rozdziale listu do Koryntian

Czytając 2 Kor 6:4-7 napotkamy na wyliczankę apostoła Pawła, który wypisuje listę, w czym chrześcijan powinien być sługą Bożym. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie werset szósty i zapis, który jako całość brzmi “Ale we wszystkim okazujemy się sługami Bożymi, (…) w Duchu Świętym”.

Co oznacza ten zapis? Oczywiście zawsze kiedy czyta się słowa “w Duchu Świętym” można uznać to za standardowy zapis, który przypomina nam, że czytamy Biblię i od czasu do czasu, jest wzmianka o Duchu Świętym, aby nadać duchowości czytanemu przekazowi.

Jednak kiedy czytamy wersety 2 Kor 6:4-7 jako całość, bardzo uważnie, widzimy że ten zapis tu zupełnie nie pasuje. Apostoł zachęca nas, abyśmy byli sługami Bożymi w cierpliwości, sugerując że kiedy wymagana jest cierpliwość, jest to trudne okazać się sługą Bożym, raczej w sytuacjach wymagających cierpliwości, łatwiej być nerwowym. Podobnie pozostałe elementy wyliczanki, zachęcają do godnego zachowywania się, jako sługa Boży, pomimo niesprzyjających okoliczności. Jak więc trafił na tą listę zapis “w Duchu Świętym”?

Zachęcam do samodzielnego zastanowienia się, przeanalizowania tego fragmentu i dojścia do własnych wniosków, poszukiwanie odpowiedzi może być bardzo ciekawym wyzwaniem. Moja propozycja odpowiedzi to zamiana tłumaczenia na: w uświęceniu Ducha. Jednak nie upieram się, że to jedyna poprawna interpretacja. Tym wpisem chcę zachęcić też, nie tylko w odniesieniu do tego fragmentu, ale w odniesieniu do całej Biblii, aby odkrywać bogactwo Ducha Świętego w Słowie Bożym. Wierzę, że otwarcie się na wielowariantowość znaczenia zapisów o Duchu Świętym, może pomóc w zrozumieniu tego, co niezrozumiałe, kiedy ogranicza się do “nadania duchowości czytanemu przekazowi.”

5 2 votes
Article Rating
Chcę otrzymywać powiadomienia
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
3 lat temu

Bardzo ciekawy artykuł. Sama prawda

© 2013-2024 Daniel Dąbrowski