Poszukiwanie drzewa życia

Księga Rodzaju w drugim i trzecim rozdziale opowiada o pierwszych ludziach i ich upadku.

Rdz 2:9,16-17 “I sprawił Pan Bóg, że wyrosło z ziemi wszelkie drzewo przyjemne do oglądania i dobre do jedzenia oraz drzewo życia w środku ogrodu i drzewo poznania dobra i zła. I dał Pan Bóg człowiekowi taki rozkaz: Z każdego drzewa tego ogrodu możesz jeść, Ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy tylko zjesz z niego, na pewno umrzesz.”

Adam i Ewa otrzymali pozwolenie, na jedzenie z wszystkich drzew ogrodu, za wyjątkiem drzewa poznania dobra i zła. Nie czytamy o zakazie spożywania z drzewa życia, więc możemy założyć, że pierwsi ludzie mogli z niego spożyć. Ewę zaczął kusić wąż.

Jk 1:14-15 “Lecz każdy bywa kuszony przez własne pożądliwości, które go pociągają i nęcą; Potem, gdy pożądliwość pocznie, rodzi grzech, a gdy grzech dojrzeje, rodzi śmierć.”

Kuszenie jest elementem procesu, właściwie jego początkiem. Ewę kusiło pożądanie zdobycia mądrości (Rdz 3:6). Nie wiadomo czy między kuszeniem węża, a sięgnięciem po owoc minęła chwila, czy może tygodnie lub miesiące, ale prawdopodobnie zerwanie owocu było efektem długotrwałych przemyśleń, a wąż tylko utwierdził Ewę w jej decyzji i dał jej bodziec do działania. Pan Bóg posadził obok siebie dwa drzewa, drzewo życia i drzewo śmierci. Do człowieka należał wybór z którego drzewa sięgnie owoc i jaką naturę wybierze.

Rdz 3:22 “I rzekł Pan Bóg: Oto człowiek stał się taki jak my: zna dobro i zło. Byleby tylko nie wyciągnął teraz ręki swej i nie zerwał owocu także z drzewa życia, i nie zjadł, a potem żył na wieki!”

Człowiek podjął decyzję, że nie chce żyć na wieki bez mądrości, woli upodobnić się do Boga i zdobyć poznanie, za cenę śmierci. Z powodu tej decyzji, Bóg musiał podjąć kroki i wygnać ludzi z ogrodu Eden, aby nie zjedli również z drzewa życia.

Czytając o zamknięciu ogrodu Eden, w celu zabezpieczenia drzewa życia, można się rozmarzyć: “gdyby tylko znaleźć drzewo życia, zjeść owoc i żyć na wieki…” jednak poszukiwanie drzewa życia jest w zasięgu ręki.

J 14:6 “Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem droga i prawda, i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie.”

Wybór, pomiędzy spożyciem z drzewa poznania dobra i zła, a z drzewa życia, przed którym stali Adam i Ewa, to nic innego jak wybór drogi życiowej. Każdy człowiek ma do podjęcia decyzję, z którego drzewa, symbolicznie rzecz ujmując, spożyje owoc i obierze swoją drogę. Życiem i drogą do nieśmiertelności jest wybór posłuszeństwa Jezusowi Chrystusowi, a śmiercią i drogą na zatracenie jest wybór posłuszeństwa samemu sobie. Chcesz pokazać, że Adam i Ewa byli w błędzie, a Ty wybrałbyś właściwie? Przyjęcie, lub odrzucenie Chrystusa jest tym wyborem, a Ty musisz podjąć decyzję.

5 1 vote
Article Rating
Chcę otrzymywać powiadomienia
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marlena
3 lat temu

Bardzo ciekawe rozważanie. Przeważnie zrzuca się wszystko na węża/ szatana, że to on skusił Ewę, ale nie mówi się o tym, że to była jej świadoma i przemyślana decyzja.

Mirek
3 lat temu

W naturze ludzkiej jest coś takiego, że często wolimy, żeby ktoś inny podjął decyzję za nas. A tymczasem każdy z nas musi podjąć kluczową decyzję, zgodną z Biblią: Wybieram Boga czy śmierć, ale ktoś może powiedzieć jak byłem niemowlakiem rodzice podjęli decyzję o moim chrzcie, więc jestem bezpieczny? Pan Jezus uczy inaczej , to musi być moja i tylko moja decyzja.

© 2013-2024 Daniel Dąbrowski