Post

Post, który podoba się Bogu

Post jest postrzegany jako wyrzeczenie, coś trudnego i nieprzyjemnego. Można też myśleć o poście, jako o próbie przypodobania się Bogu poprzez cierpienie. Jednak ten dzień, może być znacznie bardziej przyjemny, jeśli tylko ma się odpowiednie podejście.

Izajasza 58:6 „Lecz to jest post, w którym mam upodobanie (…), że podzielisz twój chleb z głodnym”. Po pierwsze, post powinien być dniem, w którym myślimy o innych ludziach, o potrzebujących, o wszystkich tych którym jest ciężko w życiu. Jeżeli w naszej rodzinie jest ktoś, komu utrudniamy życie, powinniśmy w dniu postu wyciągnąć do tej osoby rękę. Ten dzień powinien nas skłonić do zastanowienia się nad wszystkimi naszymi zatrutymi relacjami międzyludzkimi i nad tym, jak je naprawić.

Estery 4:16 „idź i zbierz wszystkich Żydów (…) i pośćcie za mnie; przez trzy doby nocą i dniem nie jedzcie i nie pijcie”. Czas postu, to według Biblii odmawianie sobie pokarmu i/lub napoju. Piątek bez mięsa w Biblii nie występuje i nie nawiązuje do żadnego fragmentu tej księgi, to wymysł ludzki bez pokrycia. Kiedy pościsz, nie jedz. Zamień pokarm fizyczny, czyli chleb, na pokarm duchowy, czyli Pismo Święte. 

Jak należy pościć?

Mat. 17:21 „Ale ten rodzaj nie wychodzi inaczej, jak tylko przez modlitwę i post”. Przytoczony fragment odnosi się do ważnej prawdy, czyli nie tylko głodówka, ale przede wszystkim czas z Bogiem i modlitwa. Istnieje wiele powodów do odmawiania sobie pokarmu i są nimi głodówki oczyszczające, diety, protesty. Jednak post to coś więcej niż nie przyjmowanie pokarmu. To sposób na to, aby być bliżej Boga.

Istnieje w nas pokusa, aby przez cierpienie postu pokazać Bogu, jacy jesteśmy pobożni. Jednak zamiast pościć dla Boga, warto spróbować pościć razem z Bogiem. Z takim podejściem, należy prosić Boga o pomoc i siłę na przetrwanie. W ten sposób nie pościmy, aby komuś coś udowodnić (sobie, albo Bogu), ale po to, aby mieć wspaniały czas z Ojcem w niebie.

 

© 2013-2024 Daniel Dąbrowski