Twoja rola w Kościele

2 Moj. 17:10-13 “Jozue uczynił tak, jak mu rozkazał Mojżesz, i wyruszył do boju z Amalekitami, a Mojżesz, Aaron i Chur weszli na szczyt wzgórza. Dopóki Mojżesz trzymał swoje ręce podniesione do góry, miał przewagę Izrael, a gdy opuszczał ręce, mieli przewagę Amalekici. Lecz ręce Mojżesza zdrętwiały. Wzięli więc kamień i podłożyli pod niego, i usiadł na nim; Aaron zaś i Chur podpierali jego ręce, jeden z tej, drugi z tamtej strony. I tak ręce jego były stale podniesione aż do zachodu słońca. Tak pobił Jozue Amalekitów i ich lud ostrzem miecza.”

Kiedy przychodzą trudne chwile, właściwa postawa jaką Biblia sugeruje, to podnieść ręce i trwać w społeczności z Bogiem. Niestety zdarza się, że siły opadają, a sytuacja na nowo zaczyna się komplikować. Zmaganie Mojżesza obrazuje, że jest to naturalne, że pewne sytuacje przerastają ludzkie siły.

1 Kor 10:13 “Dotąd nie przyszło na was pokuszenie, które by przekraczało siły ludzkie; lecz Bóg jest wierny i nie dopuści, abyście byli kuszeni ponad siły wasze, ale z pokuszeniem da i wyjście, abyście je mogli znieść.”

Boże Słowo zapewnia, że trudne sytuacje nie przerosną sił ludzkich, a przecież widzieliśmy, że Mojżesz stracił siły i nie potrafił już dłużej wytrwać. Ten zgrzyt wynika bezpośrednio z obecnego postrzegania człowieka, jako indywidualnej jednostki. Człowiek jest zdany na siebie, chyba że jest chrześcijaninem, to wtedy jeszcze na Boga. Jednak Mojżesz miał przy sobie Aarona i Chura. Mojżesz nie wyrywał się towarzyszom, że to on sam musi wytrwać w próbie, że Bóg kazał jemu samemu wykonać zadanie. Izraelici w tamtych czasach rozumieli pracę w zespole.

Kiedy przychodzą trudne chwile, które przerastają Twoje siły, weź pod uwagę nie tylko swoje siły, poproś kogoś o wsparcie. Jaka jest Twoja rola w Kościele? Tylko Bóg ma moc, tylko On może odmienić sytuację, a jedyna rzecz którą może zrobić człowiek, to zatroszczyć się i wspierać drugiego w potrzebie. Krótka modlitwa jest dobra, ale trwanie przy potrzebującym, stałe myślenie o nim, dzień postu i modlitwy w jego sprawie, kontaktowanie się na bieżąco, pocieszanie, całkowite zaangażowanie aż do rozwiązania sytuacji, jest lepsze. Mojżesz był wielkim przywódcą, ale nie przyszło mu do głowy dźwigać ciężaru samemu, kiedy słabł, raz po raz ponosiłby porażkę, gdyby tylko był indywidualistą. Bądź gotów prosić o pomoc jak Mojżesz i bądź gotów trwać przy potrzebującym jak Aaron i Chur.

5 1 vote
Article Rating
Chcę otrzymywać powiadomienia
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
2 lat temu

Dobre słowo

© 2013-2024 Daniel Dąbrowski