Siła manipulacji

Manipulacja nie jest odkryciem dzisiejszego kreatywnego marketingu, ale jest z nami od samego początku, od kuszenia Ewy w ogrodzie Eden. W poniższym fragmencie zobaczyć można manipulację, która zmieniła serca ludu o 180 stopni.

Dz 14:11 “A gdy ujrzał tłum, co Paweł uczynił, zaczął wołać, mówiąc po likaońsku: Bogowie w ludzkiej postaci zstąpili do nas.” Dz 14:18-19 “A to mówiąc, z trudem powstrzymali lud od złożenia im ofiary. Tymczasem nadeszli z Antiochii i z Ikonium Żydzi i namówiwszy tłum, ukamienowali Pawła i wywlekli go za miasto, sądząc, że umarł.”

Lud widząc apostołów czyniących cuda, uznali że to bogowie. Można więc powiedzieć, że ich nastawienie do apostołów było w 100% pozytywne. Jednak Żydzi poprzez słowną manipulację potrafili zmienić nastawienie ludu na w 100% negatywne – gotowość do zabójstwa – wyłącznie słowami, podczas gdy tłumy były naocznymi świadkami czynienia cudów i dobroci apostołów.

Wj 23:8 “Nie przyjmuj łapówek, gdyż łapówki zaślepiają nawet naocznych świadków i fałszują słuszną sprawę.” Czytamy w tym fragmencie że przyjęcie korzyści majątkowych potrafi zaślepić naocznego świadka. Jednak w przypadku ukamienowania apostołów, lud który widział na własne oczy dobroć i objawy mocy, został zaślepiony bez przyjmowania korzyści, wystarczyły przekonywujące słowa manipulacji.

Czasy się zmieniły, ale nie zmieniło się to, że tłumy łatwo dają się zmanipulować jednostkom. Dobrze jest pamiętać, że Słowo Boże jest jednym niepodważalnym źródłem prawdy, wiary i kształtowania poglądów. Opieranie się na czymkolwiek innym niż Biblia, nie musi, ale może prowadzić do ulegnięcia manipulacji i gotowości do zniszczenia relacji z Bogiem, lub z bliskimi, w walce o przekonujące, lecz fałszywe poglądy.

 

0 0 votes
Article Rating
Chcę otrzymywać powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© 2013-2024 Daniel Dąbrowski